Długa kąpiel w wannie jest relaksująca, ale może wysuszyć i podrażnić wrażliwą skórę. Kiepsko wpływa także na kruche naczynka. Co dodać zatem do kąpieli w wannie, aby poprawić kondycję swojej skóry? Okazuje się, że na rynku nie brakuje różnego rodzaju produktów przeznaczonych specjalnie do tego.
Co dodać do kąpieli w wannie?
Pierwsze na myśl przychodzą specjalne płyny do kąpieli. Są to kosmetyki, które wytwarzają przyjemną pianę, a przy tym pozytywnie wpływają na skórę. Warto postawić na produkty, które ją nawilżą, natłuszczą i odżywią. Tak działają płyny z olejem migdałowym czy miodem w składzie. Ciekawą propozycją są także tzw. preparaty dwufazowe. Składają się z dwóch warstw - górna działa nawilżająco, a dolna wytwarza pianę.
Dużą popularnością cieszą się też specjalne sole do kąpieli. Warto zwrócić uwagę na sole z Morza Martwego, które zawierają niezbędne dla skóry pierwiastki - magnez, jod, sód, potas i wapń. Nie są one jednak odpowiednie dla osób o skórze wrażliwej lub suchej. Duża ilość soli może wzmagać pocenie się i taka kąpiel bywa dość wyczerpująca. Od jakiegoś czasu furorę na rynku kosmetycznym robią też kolorowe kule do kąpieli.
Kąpiel z dodatkiem olejków - komu jest polecana?
Co jeszcze można dodać do kąpieli w wannie? W przypadku skóry suchej, naczynkowej i wrażliwej dobrym rozwiązaniem są olejki. Zawierają oleje roślinne, olejki eteryczne i niekiedy wyciągi z ziół. Warto stawiać na kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Kąpiel z dodatkiem olejku traktowana powinna być jako swego rodzaju zabieg terapeutyczny.
Jednocześnie należy uważać na olejki eteryczne, bo czasem wywołują one alergie. Dlatego przed pierwszym użyciem danego produktu, warto wykonać test na skórze. Jeśli w ciągu 12 godzin nie pojawią się na niej krostki lub zaczerwienienie, z kosmetyku można normalnie korzystać. Szczególną uwagę zachować powinny kobiety w ciąży i osoby cierpiące na choroby skórne różnego rodzaju. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.
Jak należy pielęgnować skórę po kąpieli?
Wiadomo już, co można dodać do kąpieli w wannie. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy później zadbać o swoją skórę. Przede wszystkim nie można jej trzeć - lepiej się owinąć ręcznikiem. Warto sięgnąć po odpowiedni krem lub balsam do ciała. Osoby o skórze suchej na swoje kolana i łokcie powinny nałożyć krem półtłusty. Im szybciej - tym lepiej, bo wtedy kosmetyk się lepiej wchłania. Sprawdzi się też oliwka.
Warto też wiedzieć, jaka kąpiel dla naszego ciała jest najlepsza. Kąpiel w zimnej wodzie pobudza i przyspiesza krążenie krwi, a także przemianę materii. Powinna trwać maksymalnie kilka minut. Nie jest odpowiednia dla dzieci i osób starszych. Najlepsza dla wszystkich jest kąpiel w letniej wodzie, bo rozluźnia i relaksuje. Optymalny czas jej trwania to 30 minut. Kąpiel gorąca doskonale odpręża po wysiłku fizycznym i uspokaja. Sprzyja usuwaniu ze skóry toksyn,ale nie może trwać zbyt długo.