Jak pielęgnować stopy? To element ciała, który jest szczególnie mocno narażony na różnego rodzaju urazy i podrażnienia, bo na nim opiera się w dużej mierze ciężar ludzkiego ciała. Tymczasem sporo osób zwraca uwagę tylko na wygląd paznokci, zapominając o nawilżaniu skóry stóp czy usuwaniu z nich martwego naskórka.
Jak pielęgnować stopy na co dzień?
Jak dbać o swoje stopy? Nie jest to zadanie łatwe, bo ich skóra ma skłonność do przesuszania. Jest gruba i ma mało gruczołów łojowych, ale za to sporo gruczołów potowych. Na piętach z czasem narasta warstwa zrogowaciałego naskórka. Tworzą się niekiedy pęknięcia, które bywają bardzo głębokie i powodować mogą dolegliwości bólowe. Zatem jak pielęgnować stopy, aby prezentowały się dobrze i nie bolały?
Warto urządzać swoim stopom regularne kąpiele. Do ciepłej wody wystarczy dodać nieco soli kosmetycznej do stóp np. z Morza Martwego, ale sprawdzi się też zwykła sól kuchenna. Taka kąpiel działa na stopy odświeżająco i ujędrnia skórę. Zamiast soli sięgnąć można także po oliwę czy ulubiony olejek nawilżający. Celem jest zrelaksowanie się i zmiękczenie twardego naskórka. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.
Jak skutecznie wygładzić skórę stóp?
Po kąpieli stopy należy osuszyć i przy pomocy specjalnego patyczka do pedicure odsunąć skórki. Warto sięgnąć po odpowiedni peeling przeznaczony specjalnie do stóp. Tego typu produkty zazwyczaj zawierają drobiny pumeksu lub kryształy soli czy aromatyczne olejki. Są bardzo skuteczne w działaniu. Na koniec w skórę stóp dobrze jest wmasować krem, który ją nawilży i zmiękczy. Nie należy się w tym przypadku spieszyć. Powolny masaż przy okazji odpręży i poprawi krążenie.
Niestety przesuszona skóra stóp ma tendencję do rogowacenia. Można jednak temu zapobiec. Kluczem do sukcesu jest jej odpowiednie nawilżenie. Sprawdzi się tutaj dobry krem natłuszczający do stóp, który odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. Wieczorem stosować można dodatkowo odżywcze maski do stóp.
A co z paznokciami?
Wiadomo już, jak pielęgnować stopy. Nie można jednak zapominać o paznokciach, które są ich integralną częścią. Do ich obcinania najlepsze są cążki z lekko zaokrągloną powierzchnią tnącą. Nie powodują one bowiem pękania płytki, która jest dość twarda.
Paznokcie u stóp mogą nieco wystawać za opuszki palców, bo w ten sposób chronią je przed ewentualnymi urazami. Boki należy opiłować i lekko zaokrąglić. Trzeba jednak uważać, bo paznokcie mogą zacząć boleśnie wrastać w ciało. Do usuwania zgrubiałego naskórka najlepsza jest specjalna tarka.
Co ciekawe, raczej nie zaleca się stosowania pumeksu. Okazuje się, że jego charakterystyczna, porowata struktura stwarza warunki idealne do rozmnażania się bakterii. W sytuacji, gdy naskórek jest popękany, można go zetrzeć przy pomocy tarki, przesuwając się równolegle do pęknięć. W ten sposób nie dochodzi do ich poszerzania.