Sól do kąpieli to chyba najlepszy przyjaciel domowej strefy SPA. Odpręża ciało i przy okazji koi zmysły. To zasługa obecności olejków aromaterapeutycznych. Obecnie sole do kąpieli przeżywają swój renesans. Są nieocenione przede wszystkim jesienią i zimą. Jaka sól do kąpieli jest najlepsza? Jak należy ją używać?
Sól do kąpieli - jak używać?
Odpowiedź na pytanie, jak używać soli do kąpieli jest banalnie prosta. Jej dawkowanie jest na ogół dokładnie opisane na opakowaniu. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać określoną ilość produktu i gotowe. Sól na organizm działa odprężająco, wyciszająco i relaksująco.
Ile soli do kąpieli należy dodać? Zazwyczaj jest to około 100 g soli na 10 l wody. Ta powinna być ciepła, ale nie gorąca. Sama kąpiel trwa zazwyczaj do 30 minut.
Jaka sól do kąpieli jest najlepszym wyborem?
Wiadomo już jak należy używać sól do kąpieli. Teraz warto przejść do wyboru odpowiedniego produktu.
Sól do kąpieli na ogół powstaje na skutek odparowania wody morskiej lub solanki. Do regularnej pielęgnacji skóry wykorzystywane są różne rodzaje soli o zróżnicowanym działaniu. Wpływają one na skórę odżywiająco, nawilżająco, zmiękczająco. Niektóre wzbogacają ją dodatkowo w składniki mineralne.
Jakie zalety mają sole do kąpieli? Okazuje się, że mogą one przynosić ulgę w stanach zapalnych skóry. Łagodzą bowiem stany atopowe, egzemę i łuszczycę. Jakie rodzaje soli do kąpieli można wyróżnić?
- sole z Morza Martwego, które zawierają wiele minerałów (potasu, magnezu, siarczanów). Są one idealne do pielęgnacji skóry problematycznej np. z łuszczycą, egzemą, atopowej, przesuszonej i bardzo suchej. Przychodzą z pomocą w przypadku zapalenia staw i dolegliwości reumatycznych.
- sól himalajską, która ma formę charakterystycznych, różowych kryształów. Jest to jedna z najzdrowszych soli na całym świecie. Zawiera aż 84 elektrolity i minerały. Łagodzi bóle mięśni i stawów, obniża ciśnienie, zmniejsza trądzik, a także łagodzi podrażnienia skórne.
- szarą sól z Gerence pochodzącą z Bretanii. Historia jej wykorzystywania liczy około 2 tysiące lat. Szara kolorystyka jest efektem w jej składzie takich minerałów jak miedź, cynk, potas, wapń i żelazo. Zawiera niewielka ilość sodu.
- sole z Morza Śródziemnego, które są grube i składają się z dużych kryształków w kolorze białym. Zawierają magnez, brom czy fosfor. Są odpowiednie nawet dla skóry wrażliwej. Odżywiają i relaksują. Przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych i nie zaburzają naturalnego pH skóry.
- sól Epsom sprowadzoną z Wielkiej Brytanii. To związek mineralny siarczanu magnezu, który nie zawiera chlorku sodu. Jest polecany jako produkt to łagodzenia objawów zmęczenia. Rozluźnia mięśnie i skutecznie łagodzi podrażnienia skóry.
Warto regularnie sięgać po różnego rodzaju sól do kąpieli. To produkt, który powinien znaleźć się w każdej łazience, w której znajduje się wanna. Jest stosunkowo niedrogi, a naprawdę w wielu sytuacjach potrafi zdziałać cuda.